Slide
Yanardağ Hukuk Bürosu
Deneyimli Kadro
Yanardağ Avukatlık ve Hukuk Bürosu olarak müvekkil
odaklı hizmetler veriyor ve tüm süreçleri müvekkil
memnuniyetini ön planda tutarak yaklaşıyor.
İletişime Geçin
Yanardağ Hukuk Bürosu
Deneyimli Kadro
Yanardağ Avukatlık ve Hukuk Bürosu olarak müvekkil
odaklı hizmetler veriyor ve tüm süreçleri müvekkil
memnuniyetini ön planda tutarak yaklaşıyor.
İletişime Geçin

Bilişim Avukatı

Türkiye’de avukatların belli bir alanda uzmanlaşma zorunluluğu yoktur, her avukat her davayı alabilir. Bilişim ve İnternet hukuku üzerinde kendini geliştirmiş ve eğitimini almış avukatlar bilişim hukuku avukatı olarak adlandırılır. Yanardağ Avukatlık ve Hukuk Danışmalığı Bürosu olarak bilişim davalarınızda;

 • Bilişim üzerine işlenen suçların dosyalarında,
 • Elektronik sözleşme düzenlemede,
 • Mobil uygulamaların hukuki süreç ve kullanıcı sözleşmelerinde,
 • E-ticaret hukuki süreçlerinde,
 • Siber saldırıda,
 • Sisteme izinsiz girilerek bilgilerin ele geçirilmesinde gibi tüm bilişim işlemlerinde sizlere hizmetler vermekteyiz.

Teknolojin gelişimine bağlı olarak ortaya çıkan, günbegün ilerleyen ve gelişen bir hukuk dalıdır. Birçok kişi İnternet üzerinden arkadaşları ve sevdikleri ile görüşüyor, alışveriş yapıyor, çalışmalarını yürütüyor. Ayrıca sosyal medya hesapları ile özel hayatlarını ve kendilerine ait bilgileri başka insanlarla paylaşmaktadır. İnternetin hayatımıza bu kadar girmesiyle beraber İnternet üzerinden işlenen suçların oranında da artış yaşandı. Bu hususta İnternet hukukunun geliştirilmesi ve İnternet üzerinden işlenen suç ve ihlallerin önüne geçilmesi oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bundan dolayı Bilişim hukukunun ceza hukuku ile yakından bir ilişkisi bulunmaktadır.

Alanında Seçkin Avukatlar Tanışın

yanardag-avukat-contact

İletişim

Bilişim Suçları ve İhlalleri

 • Kişilere ait bilgilerin ele geçirilmesi, saklanması veya yayılması
 • Zararlı içeriklerin paylaşılması ve yayılması
 • Sosyal medya platfromları üzerinden kötü söz söylemek ve hakaret etmek
 • İnternet aracılığı ile tehdit ve şantaj
 • Sosyal medya platformları üzerinden cinsel taciz
 • Pornografik görüntülerin paylaşılması ve yayılması
 • Özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi, kişiler arasındaki özel görüşmelerin paylaşılması
 • İnternet üzerinde hukuka aykırı paylaşım yapmak
 • İnternet hesapları üzerinden dolandırıcılık yapmak
bilişim suçları avukatı

Avukatlık Hizmetleri

Ceza Avukatı

read more

Ticari Avukat

read more

Boşanma Avukatı

read more

İyi Bir Bilişim Avukatının Özellikleri

Türk Ceza Kanunu başta olmak üzere diğer kanunlardaki bilişim suçlarını bilmesi gerekir.E-ticaret üzerine tüketicinin hakları ve satıcının yükümlülükleri hakkında bilgi sahibidir.İnternet yayıncılığı, İnternette bulunan paylaşımların kaldırılması ve engellenmesi ve İnternet erişimin engellenmesi konusunda gerekli bilgi ve beceriye sahiptir.Çerez politikaları ve elektronik sözleşmelerin hazırlanmasında ki hukuki anlaşmazlıklara gerekli prosedüre uygun olarak danışmanlık yapar.

Bilişim suçları avukatı, İnternetle ilgili suçlara dair soruşturmanın başlatılması için hukuka uygun bir şekilde şikayet dilekçesini hazırlar, suçun işlendiğini  kanıtlayan delilleri dilekçeye ekler. Davanın açılması halinde, dosyanın takibini yapar, davaya müvekkili ile birlikte katılır, davada müvekkilini en uygun şekilde savunur.

 

 

Türk Ceza Kanunu’nda Yer Alan Bilişim Suçları

Bilişim Sistemine Girme

Hukuka aykırı olan bilişim sistemine girme ve orada kalma TCK’ye göre suç sayılmaktadır ve cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu suç genellikle ticari şirketlerin bilgilerini ve hesaplarını ele geçirirken işlenmektedir. Bilişim sistemine giriş yapılırken kişinin izni ve rıza varsa hukuku aykırılık ortadan kalkmış ve suç işlenmemiş sayılmaktadır.

Sistemi Engelleme, Bozma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme

Bu durumların yaşanması suç sayılmış ve gerekli cezai yaptırımın uygulanacağı TCK’de belirtilmiştir. Kişilere bağlantı linki üzerinden virüs yollanması, bu suça dahildir. Yollanan virüs ile sistem engellenmeye, bozulmaya veya verileri değiştirmeye çalışılmıştır.

Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması

Bu suç, kartların sahibinin haberi ve rızası olmaksızın kartlardan para çekme, kartlara para yatırma, havale işlemleri gibi suçları içerir ve TCK’de belirtildiği üzere cezai yaptırımı bulunmaktadır. Bu suç genellikle kartın kopyalanması, kartın bilgilerinin çalışması ile işlenmektedir.

Bilişim Davalarında Neden Bilişim Avukatı İle Çalışılmalıdır?

Bilişim avukatı, İnternet üzerinden işlenen suçlarda ve hak ihlallerinin oluştuğu durumda çözüm odaklı bir çalışma gerekleştirecektir. Müvekkilinin menfaatini göz önünde bulundurarak, onu hakim huzurunda hukuka uygun bir şekilde savunacak ve koruyacaktır.

Bilişim hukuku ve ceza hukuku konusunda bilgisi ve tecrübesi olan aynı zamanda teknolojik gelişmeleri yakından takip eden bir bilişim avukatı, bilişim davalarınızdan hukuki kayıpların yaşanmasının önüne geçebilir. Bu yüzden bu süreci iyi bir bilişim avukatıyla yönetmeniz sizin yükünüzü hafifletecek ve çıkacak hukuki sorunların çözümünü kolaylaştıracaktır.  Bu tür suç dosyalarında mutlaka tecrübeli ve bilgili bir avukattan hizmet alınmalıdır. Buna dikkat edilmemesi halinde geri dönüşü imkansız sonuçlar doğabilir.

Bilişim Avukatı Ücretleri

Bilişim avukatı ücretleri, davadan davaya göre değişiklik göstermektedir. Avukatın deneyimi, dava süresinin uzunluğu, suçun niteliği gibi daha pek çok faktör ücretin değişiklik göstermesinde etkilidir. Davanın görüldüğü il de ücretlerin farklılık göstermesinde etkilidir. Türkiye Barolar Birliği her yıl asgari avukatlık ücreti yayımlar. Bu ücretlerin altında olmamak şartıyla avukat, iş yükünü, deneyimini, dosya masraflarını hesaba katarak ücreti belirler.

Boşanma Davası ve Bilişim Hukuku İlişkisi

Özel hukuk davalarında, bilişim hukukunun oldukça büyük bir faydası vardır. Kişilerin İnternet üzerinden yaptıkları bilgi paylaşımı ve özel hayatlarının paylaşımı yaşamlarının bir parçası olduğu için, özellikle boşanma davalarında büyük bir öneme sahiptir. Eşlerin İnternet aracalığı ile kurdukları iletişimde, haraket ve sözlerin tespiti için boşanma davalarında bilişim avukatından yardım alınabilir. Bilişim avukatının bu konuşmaları tespit etmesi, davanın gidişatını değiştirebilir. Özellikle aldatma olaylarının ortaya çıkmasında bilişim avukatının rolü büyüktür.  Bu yazışmalar, davada delil olarak sunulabilir. Boşanma Avukatı ile görüşerek ihtiyaçlarınıza yönelik öneriler alabilirsiniz.

Bilişim Avukatı Tarafından IP Adresinin Tespit Edilmesi

İnternet üzerinden yapılan işlemlerin kim tarafından ve nerede yapıldığı  tespit edilemez olduğu düşüncesi yanlıştır. İnternet üzerinden yapılan işlemlerin kim tarafından ve nerede yapıldığı kolaylıkla tespit edilmektedir. Bilişim suçlarının işlenmesi dahilinde IP adresi tespit edilmesi son derece önemlidir.  İki tür IP adresi bulunmaktadır;

 • Statik IP adresi: Hangi sunucu ile belirlendiyse o sunucunun değiştirilemeyen IP adresidir.
 • Dinamik IP adresi: Değişebilen IP adresidir.

Bilişim suçu işlendiğine dair şikayet varsa bilişim avukatı IP tespitini yapabilir veya  bilirkişi teknik uzmanlarından yardım  alarak internet suçunun işlendiği yeri tespit  edebilir.

E- Tespit Sistemi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Türkiye Noter Birliği’nin İnternet portalında bulunan E- Tespit Sistemi ile İnternet sitelerindeki veya sosyal medya hesaplarınddaki herhangi bir veriye online olarak ulaşabiliriz. Son derece basit bir kullanımı olan sistem, bazen hayati derecede önemli  bilgilere ulaşılmasına olanak sağlar. Bu sistem ile yapacağınız tespitler, Noter Birliği’nin veri tabanına kaydedilmektedir.  Ardından size verilen numarayı notere götürüp işleminizi onaylatırsanız, tespit işleminizin resmi geçerliliği olacaktır ve tüm yasal mecralarda kabul edilebilecektir.

 • E- Tespit Sistemi’ni kullanmak için öncelikle Türkiye Noter Birliği’nin resmi E- Tespit web portalına giriş yapmalısınız.
 • Giriş yapmak için kendi kimlik bilgilerinizi kullanmalısınız.
 • Tespitini istediğiniz yerin veya verinin URL’sini, web portalındaki boşluğa giriniz.
 • Verdiğiniz URL taranarak veri tabanına kaydedilecektir. Kaydedildikten sonra tespit yapan kişiye bir başvuru numarası verilir, kişi bu numara ile notere giderek tespiti yazılı hale dönüştürebilir.

İnternetten İçerik Kaldırma ve Erişim Engelleme Nasıl Yapılır?

İnternetten içeriğin kaldırılması ve erişim engellenmesi, bilişim avukatın görevlerinden biridir. Sulh Ceza Hakimliğine başvuruda bulunarak erişim engeli  talebinde bulunulabilir. İçeriğin kaldırılması yasal bir işlemdir ve kanunla düzenlenmiştir. İnternetten kaldırılması talep edilen içeriğin, kaldırılması için gerekli sebeplerin olması gerekir. İçeriğin hukuka aykırı olması, suç olması veya hak ihlali kaldırma sebepleri arasında yer almaktadır.

Sosyal medya mecralarında yer alan içeriğin kaldırılması veya erişiminin engellenmesi için sulh ceza hakimliğini başvurulabilir veya sosyal medya araçlarının hukuka aykırılıklarını gidermek için kendi iç mekanizmasına başvurulabilir.  Açıklamak gerekirse; Youtube Telif Hakkı İhlali Bildirimi veya Gizliliğin İhlali.

Siber Zorbalık Nedir?

Siber zorbalık; teknoloji aracılığıyla kişiyi rahatsız etmek, tehdit etmek, kötü söz söylemek, hakaret etmek, utandırmak ya da hedef gösteren paylaşımlar yapmaktır. Özellikle gençler ve küçük yaştaki çocuklar arasında yaygın olan siber zorbalık, yetişkinler tarafından yapıldığında ciddi cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.  Siber zorbalıkta yüz yüze iletişim olmak zorunda değildir, ayrıca siber zorbalık fiziksel güce de dayanmaz. Siber zorbalık, İnternete bağlı her cihazdan gerçekleştirilebilir. Siber zorbalar genellikle arkadaş çevresinden olduğu gibi sahte hesaplar da olabilir.

Siber Zorbalık Çeşitleri

 • İfşa: Kişinin sosyal medya hesaplarının ele geçirilip kişiyi küçük düşürecek ve saygınlığını yitirecek eylemleri gerçekleştirmek için görüntülerin, bilgilerinin paylaşılmasıdır. İnternet ortamındaki bilgileri silmek ve yok etmek imkansız olduğu için bu yöntemle kişinin saygınlığı kalıcı olarak zedelenir.
 • Bir başkası gibi davranmak: Kendi gibi değil de başkasıymış gibi hareket ederk kişileri kandırır.
 • Suçlama: Bu yolla kişileri küçük düşürmek ve saygınlığı zedelemek için paylaşımlar yaparak kişilere iftira atılır.
 • Trolleme: Kişinin yapılan eylemlere cevap vermesi için üzerinde baskı oluşturulur.
 • Hilecilik ve Şantaj: Siber zorbalar, kişinin güvenini kazanarak onların sırlarını öğrenirler ve daha sonra bu sırları kullanarak şantaj yaparlar, istediklerini kişiye yaptırırlar.

İnternet Yoluyla Cinsel Taciz Suçu

İnternetin ve sosyal medyaların her kesimden ve her yaştan kullanıcı tarafından kullanılması, bu mecralardaki suç oranınıda arttırmaktadır. Bu suçlardan günümüzde en yaygın olanlardan biri, kadınlara ve çocuklara internet aracılığıyla cinsel tacizde bulunma suçudur. Cinsel taciz suçunun işlenmesi için bir temas aranmamakla beraber cinsel amaçlı yazılar yazmak veya cinsel teklifte bulunmak da cinsel taciz suçu sayılmaktadır. Türk Ceza Kanunu’nun 105. maddesinde, kişiyi cinsel amaçlı taciz eden kişi hakkında mağdurun şikayeti üzerine üç aydan iki yıla kadar hapis cezası veya adli para cezası verileceği belirtilmiştir. Cinsel taciz suçunun bir çocuğa kadar işlenmesi halinde ise altı aydan üç yıla kadar hapis cezası hükmolmuştur.

Hem bilişim hem de ceza avukatının alanına bu suçta, iyi bir avukat sizin haklarınızı mahkeme huzurunda savunabilir ve davayı sizin lehinize çevirebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bilişim hukuku, teknolojinin gelişimiyle birlikte kişilerin bilgilerinin İnternet aracılığıyla saklanması, depolanması, korunmasıyla ortaya çıkan sorunların çözümüyle ilgilenen hukuk dalıdır.

Siber tacize uğradığınızı düşünüyorsanız, suç duyurusu veya şikayet dilekçesi ile bulunduğunuz yerdeki Cumhuriyet Başsavcılığına ya da Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerine şikayette bulunabilirsiniz.

Kişinin rızası olmaksızın başkasının sosyal medya hesaplarına girmek suçtur. Başkasının sosyal medya hesaplarına izinsiz girilmesi ve orada kalınmasının cezai yaptırımları vardır.

Yetkisiz erişim bilişim sistemine karşı olur. Ve bu sisteme girmek suç kabul edilmiştir.

Antivüris yazalımları kullanabilir ve bunları düzenli olarak güncelleyebilirsiniz. Banka bilgilerinizi ve kişisel bilgilerinizi başka kişilerle paylaşmamalısınız.

Gelişen teknolojinin beraberinde getirdiği kanun güncellerinin yakından takip eden ve mevzuata hakim olan bir bilişim avukatıyla çalışmanız sizin için en doğru çözüm yolu olacaktır.

Sizin de bilişim suçlarında avukata ihtiyacınız varsa veya bilişim hukuku hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz. Uzman, profesyonel ve tecrübeli avukatlarımızla tanışarak, bilişim davalarınızda en iyi bilişim avukatıyla çalışma imkanını yakalayabilirsiniz.

alanında uzman avukat kadromuz ile yanınızdayız!

Call Now ButtonHemen Arayın